|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in High Carbon Steel. This spring features an O.D. of 0.75 Inch and an initial tension of 6 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 320 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 6 lb |
| Length | 2.75 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 21 lbs/in |
| SKU | 320CS |
| Sugg Max Deflection | 1.2 in |
| Sugg Max Load | 31 lbf |
| Wire Diameter | 0.091 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 320 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 2.72 kg |
| Length | 69.85 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Outside Diameter | 19.05 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.68 N/mm |
| SKU | 320CS |
| Sugg Max Deflection | 30.48 mm |
| Sugg Max Load | 137.89 N |
| Wire Diameter | 2.31 mm |