|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.91 Inch and an outside diameter of 1.41 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 64 lb |
| Display Name | WAV-25096 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.91 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.045 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 1.41 in |
| Outside Height | 0.12 in |
| SKU | WAV-25096CS |
| T | 0.02 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 29.02 kg |
| Display Name | WAV-25096 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 23.11 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.14 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 35.81 mm |
| Outside Height | 3.05 mm |
| SKU | WAV-25096CS |
| T | 0.51 mm |