|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 2.42 Inch and an outside diameter of 3.118 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 88 lb |
| Display Name | WAV-25067 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 2.42 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.104 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 3.118 in |
| Outside Height | 0.207 in |
| SKU | WAV-25067CS |
| T | 0.035 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 39.91 kg |
| Display Name | WAV-25067 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 61.47 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 2.64 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 79.2 mm |
| Outside Height | 5.26 mm |
| SKU | WAV-25067CS |
| T | 0.89 mm |