|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 2 Inch and an outside diameter of 2.25 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 19.7 lb |
| Display Name | WAV-25060 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 2 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.151 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 2.25 in |
| Outside Height | 0.2 in |
| SKU | WAV-25060CS |
| T | 0.02 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 8.93 kg |
| Display Name | WAV-25060 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 50.8 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 3.84 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 57.15 mm |
| Outside Height | 5.08 mm |
| SKU | WAV-25060CS |
| T | 0.51 mm |