|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 1.575 Inch and an outside diameter of 2.028 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 35 lb |
| Display Name | WAV-25051 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 1.575 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.069 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 2.028 in |
| Outside Height | 0.14 in |
| SKU | WAV-25051CS |
| T | 0.022 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 15.87 kg |
| Display Name | WAV-25051 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 40.01 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.75 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 51.51 mm |
| Outside Height | 3.56 mm |
| SKU | WAV-25051CS |
| T | 0.56 mm |