|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 1.25 Inch and an outside diameter of 1.453 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 28.6 lb |
| Display Name | WAV-25040 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 1.25 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.043 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 1.453 in |
| Outside Height | 0.09 in |
| SKU | WAV-25040CS |
| T | 0.016 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 12.97 kg |
| Display Name | WAV-25040 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 31.75 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.09 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 36.91 mm |
| Outside Height | 2.29 mm |
| SKU | WAV-25040CS |
| T | 0.41 mm |