|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 1.201 Inch and an outside diameter of 1.543 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 26.7 lb |
| Display Name | WAV-25038 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 1.201 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.079 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 1.543 in |
| Outside Height | 0.105 in |
| SKU | WAV-25038CS |
| T | 0.016 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 12.11 kg |
| Display Name | WAV-25038 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 30.51 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 2.01 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 39.19 mm |
| Outside Height | 2.67 mm |
| SKU | WAV-25038CS |
| T | 0.41 mm |