|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 1.185 Inch and an outside diameter of 1.437 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 30.7 lb |
| Display Name | WAV-25036 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 1.185 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.055 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 1.437 in |
| Outside Height | 0.075 in |
| SKU | WAV-25036CS |
| T | 0.02 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 13.92 kg |
| Display Name | WAV-25036 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 30.1 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.4 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 36.5 mm |
| Outside Height | 1.91 mm |
| SKU | WAV-25036CS |
| T | 0.51 mm |