|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.97 Inch and an outside diameter of 1.21 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 23.6 lb |
| Display Name | WAV-25018 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.97 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.037 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 1.21 in |
| Outside Height | 0.062 in |
| SKU | WAV-25018CS |
| T | 0.012 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 10.7 kg |
| Display Name | WAV-25018 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 24.64 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.94 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 30.73 mm |
| Outside Height | 1.57 mm |
| SKU | WAV-25018CS |
| T | 0.3 mm |