|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.961 Inch and an outside diameter of 1.235 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 15 lb |
| Display Name | WAV-25017 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.961 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.043 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 1.235 in |
| Outside Height | 0.087 in |
| SKU | WAV-25017CS |
| T | 0.014 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 6.8 kg |
| Display Name | WAV-25017 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 24.41 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.09 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 31.37 mm |
| Outside Height | 2.21 mm |
| SKU | WAV-25017CS |
| T | 0.36 mm |