|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.926 Inch and an outside diameter of 1.116 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 25.2 lb |
| Display Name | WAV-25012 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.926 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.039 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 1.116 in |
| Outside Height | 0.09 in |
| SKU | WAV-25012CS |
| T | 0.018 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 11.43 kg |
| Display Name | WAV-25012 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 23.52 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.99 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 28.35 mm |
| Outside Height | 2.29 mm |
| SKU | WAV-25012CS |
| T | 0.46 mm |