|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.901 Inch and an outside diameter of 1.159 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 12 lb |
| Display Name | WAV-25005 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.901 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.04 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 1.159 in |
| Outside Height | 0.08 in |
| SKU | WAV-25005CS |
| T | 0.013 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 5.44 kg |
| Display Name | WAV-25005 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 22.89 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.02 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 29.44 mm |
| Outside Height | 2.03 mm |
| SKU | WAV-25005CS |
| T | 0.33 mm |