|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.856 Inch and an outside diameter of 1.102 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 8.4 lb |
| Display Name | WAV-25000 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.856 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.054 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 1.102 in |
| Outside Height | 0.075 in |
| SKU | WAV-25000CS |
| T | 0.012 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 3.81 kg |
| Display Name | WAV-25000 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 21.74 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.37 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 27.99 mm |
| Outside Height | 1.91 mm |
| SKU | WAV-25000CS |
| T | 0.3 mm |