|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.828 Inch and an outside diameter of 1.432 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 87.4 lb |
| Display Name | WAV-24975 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.828 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 87.4 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 1.432 in |
| Outside Height | 0.125 in |
| SKU | WAV-24975CS |
| T | 0.02 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 39.64 kg |
| Display Name | WAV-24975 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 21.03 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 2219.96 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 36.37 mm |
| Outside Height | 3.18 mm |
| SKU | WAV-24975CS |
| T | 0.51 mm |