|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.75 Inch and an outside diameter of 1 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 11.2 lb |
| Display Name | WAV-24959 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.75 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.043 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 1 in |
| Outside Height | 0.136 in |
| SKU | WAV-24959CS |
| T | 0.012 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 5.08 kg |
| Display Name | WAV-24959 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 19.05 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.09 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 25.4 mm |
| Outside Height | 3.45 mm |
| SKU | WAV-24959CS |
| T | 0.3 mm |