|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.719 Inch and an outside diameter of 0.925 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 7.5 lb |
| Display Name | WAV-24958 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.719 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.033 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.925 in |
| Outside Height | 0.066 in |
| SKU | WAV-24958CS |
| T | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 3.4 kg |
| Display Name | WAV-24958 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 18.26 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.84 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 23.5 mm |
| Outside Height | 1.68 mm |
| SKU | WAV-24958CS |
| T | 0.25 mm |