|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.695 Inch and an outside diameter of 0.945 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 55.4 lb |
| Display Name | WAV-24949 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.695 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.018 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.945 in |
| Outside Height | 0.078 in |
| SKU | WAV-24949CS |
| T | 0.025 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 25.12 kg |
| Display Name | WAV-24949 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 17.65 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.46 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 24 mm |
| Outside Height | 1.98 mm |
| SKU | WAV-24949CS |
| T | 0.64 mm |