|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.64 Inch and an outside diameter of 0.866 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 41.6 lb |
| Display Name | WAV-24937 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.64 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.017 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.866 in |
| Outside Height | 0.045 in |
| SKU | WAV-24937CS |
| T | 0.02 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 18.87 kg |
| Display Name | WAV-24937 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 16.26 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.43 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 22 mm |
| Outside Height | 1.14 mm |
| SKU | WAV-24937CS |
| T | 0.51 mm |