|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.62 Inch and an outside diameter of 0.75 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 14.1 lb |
| Display Name | WAV-24935 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.62 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.018 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Outside Height | 0.045 in |
| SKU | WAV-24935CS |
| T | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 6.39 kg |
| Display Name | WAV-24935 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 15.75 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.46 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 19.05 mm |
| Outside Height | 1.14 mm |
| SKU | WAV-24935CS |
| T | 0.25 mm |