|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.588 Inch and an outside diameter of 0.731 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 4 lb |
| Display Name | WAV-24932 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.588 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.03 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.731 in |
| Outside Height | 0.047 in |
| SKU | WAV-24932CS |
| T | 0.009 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 1.81 kg |
| Display Name | WAV-24932 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 14.94 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.76 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 18.57 mm |
| Outside Height | 1.19 mm |
| SKU | WAV-24932CS |
| T | 0.23 mm |