|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.455 Inch and an outside diameter of 0.87 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 27 lb |
| Display Name | WAV-24901 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.455 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.029 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.87 in |
| Outside Height | 0.094 in |
| SKU | WAV-24901CS |
| T | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 12.24 kg |
| Display Name | WAV-24901 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 11.56 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.74 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 22.1 mm |
| Outside Height | 2.39 mm |
| SKU | WAV-24901CS |
| T | 0.25 mm |