|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.44 Inch and an outside diameter of 0.618 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 1.3 lb |
| Display Name | WAV-24881 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.44 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.036 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.618 in |
| Outside Height | 0.04 in |
| SKU | WAV-24881CS |
| T | 0.004 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 0.59 kg |
| Display Name | WAV-24881 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 11.18 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.91 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 15.7 mm |
| Outside Height | 1.02 mm |
| SKU | WAV-24881CS |
| T | 0.1 mm |