|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.382 Inch and an outside diameter of 0.625 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 9.2 lb |
| Display Name | WAV-24855 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.382 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.024 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.625 in |
| Outside Height | 0.08 in |
| SKU | WAV-24855CS |
| T | 0.007 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 4.17 kg |
| Display Name | WAV-24855 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 9.7 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.61 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 15.88 mm |
| Outside Height | 2.03 mm |
| SKU | WAV-24855CS |
| T | 0.18 mm |