Shop Online > Springs > Torsion
TO-1045 - 0 Degree, 0.03 Inch-Pounds per Degree Rate High Carbon Steel Torsion Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Torsion spring in High Carbon Steel with 15.5 total coils and 0.41 Inch legs. This spring features an O.D. of 0.311 Inch, an I.D. of 0.186 Inch, and a spring rate of 0.03 Inch-Pounds per Degree.
| Label | Value |
|---|---|
| Angle Between Legs | 0 deg |
| Body Length | 1.031 in |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | TO-1045 |
| Finish | Zinc |
| Inside Diameter | 0.186 in |
| Leg Length | 0.41 in |
| Mandrel Diameter | 0.16 in |
| Material | High Carbon Steel |
| Max Deflection (deg) (suggested) | 188 |
| Max Torque (suggested) | 5.63 lbs-in |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.311 in |
| Rate | 0.03 lbf-in/deg |
| SKU | TO-1045CS |
| Total Coils | 15.5 |
| Wind Direction | Right |
| Wire Diameter | 0.0625 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Angle Between Legs | 0 deg |
| Body Length | 26.19 mm |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | TO-1045 |
| Finish | Zinc |
| Inside Diameter | 4.72 mm |
| Leg Length | 10.41 mm |
| Mandrel Diameter | 4.06 mm |
| Material | High Carbon Steel |
| Max Deflection (deg) (suggested) | 188 |
| Max Torque (suggested) | 0.99 N-mm |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 7.9 mm |
| Rate | 3.39 N-mm/deg |
| SKU | TO-1045CS |
| Total Coils | 15.5 |
| Wind Direction | Right |
| Wire Diameter | 1.59 mm |