Shop Online > Springs > Tapered > Regular
TA-2348CS - 3.13 Inch Height 302/304 Stainless Steel Tapered Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Tapered compression spring in 302/304 Stainless Steel with 6.2 total coils and Closed ends. The OD of this spring tapers from 1 Inch to 1.875 Inch. The spring has an I.D. of 0.84 Inch, and an average spring rate of 4.8 Inch Pounds.
| Label | Value |
|---|---|
| Average Rate | 4.8 lbs/in |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | TA-2348 |
| Ends | Closed |
| Finish | None |
| Free Length | 3.13 in |
| Inside Diameter | 0.84 in |
| Large Outside Diameter | 1.875 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1 in |
| SKU | TA-2348CS |
| Small Outside Diameter | 1 in |
| Solid Height | 0.12 in |
| Total Coils | 6.2 |
| Wind Direction | Left |
| Wire Diameter | 0.08 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Average Rate | 0.84 N/mm |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | TA-2348 |
| Ends | Closed |
| Finish | None |
| Free Length | 79.5 mm |
| Inside Diameter | 21.34 mm |
| Large Outside Diameter | 47.63 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 25.4 mm |
| SKU | TA-2348CS |
| Small Outside Diameter | 25.4 mm |
| Solid Height | 3.05 mm |
| Total Coils | 6.2 |
| Wind Direction | Left |
| Wire Diameter | 2.03 mm |