SS12010RPPHT - Position 2 - Shank End PVC Smooth Shank Swage Mount Standoff
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Accurate Screw
Counterbore 0.201 in
Display Name SS12010RPPHT
Face Texture Smooth
Finish None
Hole Depth 0.437 in
Length L 0.125 in
Material PVC
Measurement Units Standard
Model Number SS12010
Outside Diameter 0.375 in
Shank Outside Diameter 0.234 in
Shank Texture Smooth
Shape Round
Standoff Option Position 2 - Shank End
Swage Tooling (Punch / Anvil) P-5 / RA-30
Thread Size 8-32
Specs (in metric)
Label Value
Brand Accurate Screw
Counterbore 5.11 mm
Display Name SS12010RPPHT
Face Texture Smooth
Finish None
Hole Depth 11.1 mm
Length L 3.18 mm
Material PVC
Measurement Units Standard
Model Number SS12010
Outside Diameter 9.53 mm
Shank Outside Diameter 5.94 mm