Shop Online > Springs > Disc > CDS
SAI-157659-P - 0.761 Inch ID 1.5 Inch OD 17-7 PH Stainless Steel Disc Spring Washer
Disc spring manufactured from 17-7 PH Stainless Steel with an inside diameter of 0.761 Inch and an outside diameter of 1.5 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.75 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | SAI-157659-P |
| Finish | Passivated |
| H | 0.055 in |
| Inside Diameter | 0.761 in |
| Material | 17-7 PH Stainless Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.055 in |
| Maximum Force at 100% Height | 1028 lb |
| Outside Diameter | 1.5 in |
| Outside Height | 0.114 in |
| SKU | SAI-157659-P |
| T | 0.059 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.75 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | SAI-157659-P |
| Finish | Passivated |
| H | 1.4 mm |
| Inside Diameter | 19.33 mm |
| Material | 17-7 PH Stainless Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.4 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 466.21 kg |
| Outside Diameter | 38.1 mm |
| Outside Height | 2.9 mm |
| SKU | SAI-157659-P |
| T | 1.5 mm |