0.885 Inch Steel Dished Hex bolts manufactured with 10-32 UNJF 3A threads.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | NAS6203-9 |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Height | 0.11 in |
| Head Type | Dished Hex |
|
Length
(Overall) |
0.885 in |
|
Length
(Shank/Grip) |
0.562 in |
|
Length
(Thread) |
0.298 in - 0.348 in |
| Material | Steel |
| Max Head Height | 0.125 in |
| Product Category | NAS6203-NAS6206 NAS Bolts |
| SKU | NAS6203-9 |
| Tensile Strength | 160000 psi |
| Thread Size | 10-32 UNJF 3A |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | NAS6203-9 |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Height | 2.79 mm |
| Head Type | Dished Hex |
|
Length
(Overall) |
22.48 mm |
|
Length
(Shank/Grip) |
14.27 mm |
|
Length
(Thread) |
7.57 mm - 8.84 mm |
| Material | Steel |
| Max Head Height | 3.18 mm |
| Product Category | NAS6203-NAS6206 NAS Bolts |
| SKU | NAS6203-9 |
| Tensile Strength | 1103200 kPa |
| Thread Size | 10-32 UNJF 3A |