0.449 Inch Steel Countersunk Flat bolts manufactured with 10-32 UNJF 3A threads.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | NAS1203-3 |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Diameter | 0.328 in |
| Head Type | Countersunk Flat |
|
Length
(Overall) |
0.449 in - 0.479 in |
|
Length
(Shank/Grip) |
3/16 in |
|
Length
(Thread) |
0.276 in |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 0.385 in |
| Product Category | NAS1203-NAS1204 NAS Bolts |
| SKU | NAS1203-3 |
| Tensile Strength | 160000 psi |
| Thread Size | 10-32 UNJF 3A |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | NAS1203-3 |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Diameter | 8.33 mm |
| Head Type | Countersunk Flat |
|
Length
(Overall) |
11.4 mm - 12.17 mm |
|
Length
(Shank/Grip) |
4.76 mm |
|
Length
(Thread) |
7.01 mm |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 9.78 mm |
| Product Category | NAS1203-NAS1204 NAS Bolts |
| SKU | NAS1203-3 |
| Tensile Strength | 1103200 kPa |
| Thread Size | 10-32 UNJF 3A |