0.656 Inch Steel Pan head Phillips screws manufactured with 10-32 UNF 3A threads.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | MS27039-1-10 |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Diameter | 0.357 in |
| Head Height | 0.122 in |
| Head Type | Pan |
|
Length
(Overall) |
0.656 in |
|
Length
(Shank/Grip) |
0.188 in |
|
Length
(Thread) |
0.437 in - 0.515 in |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 0.373 in |
| Max Head Height | 0.133 in |
| Product Category | MS27039 MS Screws |
| SKU | MS27039-1-10 |
| Tensile Strength | 125000 psi |
| Thread Size | 10-32 UNF 3A |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | MS27039-1-10 |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Diameter | 9.07 mm |
| Head Height | 3.1 mm |
| Head Type | Pan |
|
Length
(Overall) |
16.66 mm |
|
Length
(Shank/Grip) |
4.78 mm |
|
Length
(Thread) |
11.1 mm - 13.08 mm |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 9.47 mm |
| Max Head Height | 3.38 mm |
| Product Category | MS27039 MS Screws |
| SKU | MS27039-1-10 |
| Tensile Strength | 861875 kPa |
| Thread Size | 10-32 UNF 3A |