0.531 Inch Steel Pan head Phillips screws manufactured with 8-32 UNC 3A threads.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | MS27039-0808 |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Diameter | 0.306 in |
| Head Height | 0.105 in |
| Head Type | Pan |
|
Length
(Overall) |
0.531 in |
|
Length
(Shank/Grip) |
0.094 in |
|
Length
(Thread) |
0.345 in - 0.484 in |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 0.322 in |
| Max Head Height | 0.115 in |
| Product Category | MS27039 MS Screws |
| SKU | MS27039-0808 |
| Tensile Strength | 125000 psi |
| Thread Size | 8-32 UNC 3A |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | MS27039-0808 |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Diameter | 7.77 mm |
| Head Height | 2.67 mm |
| Head Type | Pan |
|
Length
(Overall) |
13.49 mm |
|
Length
(Shank/Grip) |
2.39 mm |
|
Length
(Thread) |
8.76 mm - 12.29 mm |
| Material | Steel |
| Max Head Diameter | 8.18 mm |
| Max Head Height | 2.92 mm |
| Product Category | MS27039 MS Screws |
| SKU | MS27039-0808 |
| Tensile Strength | 861875 kPa |
| Thread Size | 8-32 UNC 3A |