K82012HAHT - Position 1 - Standoff End Aluminum Smooth Shank Swage Mount Standoff
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Accurate Screw
Counterbore 0.201 in
Display Name K82012HAHT
Face Texture Smooth
Finish None
Hole Depth 0.5 in
Length L 0.1563 in
Material Aluminum
Measurement Units Standard
Model Number K82012
Outside Diameter 0.3125 in
Shank Outside Diameter 0.234 in
Shank Texture Smooth
Shape Hexagon
Standoff Option Position 1 - Standoff End
Thread Size 10-32
Specs (in metric)
Label Value
Brand Accurate Screw
Counterbore 5.11 mm
Display Name K82012HAHT
Face Texture Smooth
Finish None
Hole Depth 12.7 mm
Length L 3.97 mm
Material Aluminum
Measurement Units Standard
Model Number K82012
Outside Diameter 7.94 mm
Shank Outside Diameter 5.94 mm