HH72010RDHT - Position 2 - Shank End Delrin Smooth Shank Swage Mount Standoff
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Accurate Screw
Counterbore 0.201 in
Display Name HH72010RDHT
Face Texture Smooth
Finish None
Hole Depth 0.25 in
Length L 0.125 in
Material Delrin
Measurement Units Standard
Model Number HH72010
Outside Diameter 0.3125 in
Shank Outside Diameter 0.234 in
Shank Texture Smooth
Shape Round
Standoff Option Position 2 - Shank End
Swage Tooling (Punch / Anvil) P-5 / RA-26
Thread Size 4-40
Specs (in metric)
Label Value
Brand Accurate Screw
Counterbore 5.11 mm
Display Name HH72010RDHT
Face Texture Smooth
Finish None
Hole Depth 6.35 mm
Length L 3.18 mm
Material Delrin
Measurement Units Standard
Model Number HH72010
Outside Diameter 7.94 mm
Shank Outside Diameter 5.94 mm