FL-10125SCS - 0.656 Inch ID 1.145 Inch OD Stainless Steel Disc Spring Washer
Inventory:
Estimated Lead Time
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Bolt Size 0.625
Brand Century Spring
Display Name FL-10125S
Finish None
Inside Diameter 0.656 in
Load at Flat 6000 lb
Material Stainless Steel
Measurement Units Standard
Outside Diameter 1.145 in
Outside Height 0.143 in
SKU FL-10125SCS
Screw Size M16
T 0.125 in
Torque to Flat 0.6196 lbs-in
Specs (in metric)
Label Value
Bolt Size 0.63
Brand Century Spring
Display Name FL-10125S
Finish None
Inside Diameter 16.66 mm
Load at Flat 2721.09 kg
Material Stainless Steel
Measurement Units Standard
Outside Diameter 29.08 mm
Outside Height 3.63 mm
SKU FL-10125SCS
Screw Size M16
T 3.18 mm