|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
3.5 Inch die spring with Red Powder Coat designed for Heavy duty with a 0.5 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-95214 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 3.5 in |
| Hole Size | 0.5 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 5.4 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 56.7 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.05 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.281 in |
| SKU | D-95214CS |
| Wire Diameter | 0.084 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-95214 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 88.9 mm |
| Hole Size | 12.7 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 24.02 N/mm |
| Load At Max Deflection | 252.2 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 26.67 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 7.14 mm |
| SKU | D-95214CS |
| Wire Diameter | 2.13 mm |