Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-307740CS - 254 Millimeter Ultra Strong Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Ultra Strong duty. This spring is 254 Millimeter long and has a 296 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1 in |
| Deflection 2 | 1.3504 in |
| Deflection 3 | 1.5 in |
| Display Name | D-307740 |
| Duty Load | Ultra Strong |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Gray |
| Free Length | 10 in |
| Hole Size | 1.5748 in |
| Load 1 | 1690.1978 lbf |
| Load 2 | 2281.6996 lbf |
| Load 3 | 2535.2968 lbf |
| Load At Max Deflection | 4125.8993 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.4409 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 1690.4626 lbs/in |
| Rod Size | 0.7874 in |
| SKU | D-307740CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 25.4 mm |
| Deflection 2 | 34.3 mm |
| Deflection 3 | 38.1 mm |
| Display Name | D-307740 |
| Duty Load | Ultra Strong |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Gray |
| Free Length | 254 mm |
| Hole Size | 40 mm |
| Load 1 | 7518 N |
| Load 2 | 10149 N |
| Load 3 | 11277 N |
| Load At Max Deflection | 18352 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 62 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 296 N/mm |
| Rod Size | 20 mm |
| SKU | D-307740CS |