Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-307728CS - 178 Millimeter Ultra Strong Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Ultra Strong duty. This spring is 178 Millimeter long and has a 429 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.7008 in |
| Deflection 2 | 0.9449 in |
| Deflection 3 | 1.0512 in |
| Display Name | D-307728 |
| Duty Load | Ultra Strong |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Gray |
| Free Length | 7.0079 in |
| Hole Size | 1.5748 in |
| Load 1 | 1716.7266 lbf |
| Load 2 | 2317.446 lbf |
| Load 3 | 2574.8651 lbf |
| Load At Max Deflection | 4147.2572 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.6929 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 2450.0286 lbs/in |
| Rod Size | 0.7874 in |
| SKU | D-307728CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 17.8 mm |
| Deflection 2 | 24 mm |
| Deflection 3 | 26.7 mm |
| Display Name | D-307728 |
| Duty Load | Ultra Strong |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Gray |
| Free Length | 178 mm |
| Hole Size | 40 mm |
| Load 1 | 7636 N |
| Load 2 | 10308 N |
| Load 3 | 11453 N |
| Load At Max Deflection | 18447 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 43 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 429 N/mm |
| Rod Size | 20 mm |
| SKU | D-307728CS |