Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-307616CS - 102 Millimeter Ultra Strong Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Ultra Strong duty. This spring is 102 Millimeter long and has a 620 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.4016 in |
| Deflection 2 | 0.5433 in |
| Deflection 3 | 0.6024 in |
| Display Name | D-307616 |
| Duty Load | Ultra Strong |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Gray |
| Free Length | 4.0157 in |
| Hole Size | 1.2598 in |
| Load 1 | 1421.7626 lbf |
| Load 2 | 1919.2896 lbf |
| Load 3 | 2132.6439 lbf |
| Load At Max Deflection | 3205.9353 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.9055 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 3540.8338 lbs/in |
| Rod Size | 0.6299 in |
| SKU | D-307616CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 10.2 mm |
| Deflection 2 | 13.8 mm |
| Deflection 3 | 15.3 mm |
| Display Name | D-307616 |
| Duty Load | Ultra Strong |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Gray |
| Free Length | 102 mm |
| Hole Size | 32 mm |
| Load 1 | 6324 N |
| Load 2 | 8537 N |
| Load 3 | 9486 N |
| Load At Max Deflection | 14260 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 23 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 620 N/mm |
| Rod Size | 16 mm |
| SKU | D-307616CS |