Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-307512CS - 76 Millimeter Ultra Strong Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Ultra Strong duty. This spring is 76 Millimeter long and has a 556 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.2992 in |
| Deflection 2 | 0.4055 in |
| Deflection 3 | 0.4488 in |
| Display Name | D-307512 |
| Duty Load | Ultra Strong |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Gray |
| Free Length | 2.9921 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 950.0899 lbf |
| Load 2 | 1282.5989 lbf |
| Load 3 | 1424.9101 lbf |
| Load At Max Deflection | 2000 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.6299 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 3175.3284 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-307512CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 7.6 mm |
| Deflection 2 | 10.3 mm |
| Deflection 3 | 11.4 mm |
| Display Name | D-307512 |
| Duty Load | Ultra Strong |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Gray |
| Free Length | 76 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 4226 N |
| Load 2 | 5705 N |
| Load 3 | 6338 N |
| Load At Max Deflection | 8896 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 16 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 556 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-307512CS |