Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-306828CS - 178 Millimeter Extra Heavy Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Extra Heavy duty. This spring is 178 Millimeter long and has a 208.9 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.1929 in |
| Deflection 2 | 1.4016 in |
| Deflection 3 | 1.752 in |
| Display Name | D-306828 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 7.0079 in |
| Hole Size | 1.9685 in |
| Load 1 | 1421.0881 lbf |
| Load 2 | 1671.7626 lbf |
| Load 3 | 2089.7032 lbf |
| Load At Max Deflection | 2808.2284 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.3543 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 1193.0326 lbs/in |
| Rod Size | 0.9843 in |
| SKU | D-306828CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 30.3 mm |
| Deflection 2 | 35.6 mm |
| Deflection 3 | 44.5 mm |
| Display Name | D-306828 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 178 mm |
| Hole Size | 50 mm |
| Load 1 | 6321 N |
| Load 2 | 7436 N |
| Load 3 | 9295 N |
| Load At Max Deflection | 12491 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 59.8 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 208.9 N/mm |
| Rod Size | 25 mm |
| SKU | D-306828CS |