Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-306820CS - 127 Millimeter Extra Heavy Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Extra Heavy duty. This spring is 127 Millimeter long and has a 304.9 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.8504 in |
| Deflection 2 | 1 in |
| Deflection 3 | 1.252 in |
| Display Name | D-306820 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 5 in |
| Hole Size | 1.9685 in |
| Load 1 | 1479.7662 lbf |
| Load 2 | 1740.7824 lbf |
| Load 3 | 2176.0342 lbf |
| Load At Max Deflection | 2974.3705 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.7087 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 1741.2907 lbs/in |
| Rod Size | 0.9843 in |
| SKU | D-306820CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 21.6 mm |
| Deflection 2 | 25.4 mm |
| Deflection 3 | 31.8 mm |
| Display Name | D-306820 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 127 mm |
| Hole Size | 50 mm |
| Load 1 | 6582 N |
| Load 2 | 7743 N |
| Load 3 | 9679 N |
| Load At Max Deflection | 13230 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 43.4 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 304.9 N/mm |
| Rod Size | 25 mm |
| SKU | D-306820CS |