Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-306732CS - 203 Millimeter Extra Heavy Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Extra Heavy duty. This spring is 203 Millimeter long and has a 132.7 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.3583 in |
| Deflection 2 | 1.5984 in |
| Deflection 3 | 2 in |
| Display Name | D-306732 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 7.9921 in |
| Hole Size | 1.5748 in |
| Load 1 | 1029.2266 lbf |
| Load 2 | 1210.8813 lbf |
| Load 3 | 1513.4892 lbf |
| Load At Max Deflection | 1938.6241 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.5591 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 757.8527 lbs/in |
| Rod Size | 0.7874 in |
| SKU | D-306732CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 34.5 mm |
| Deflection 2 | 40.6 mm |
| Deflection 3 | 50.8 mm |
| Display Name | D-306732 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 203 mm |
| Hole Size | 40 mm |
| Load 1 | 4578 N |
| Load 2 | 5386 N |
| Load 3 | 6732 N |
| Load At Max Deflection | 8623 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 65 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 132.7 N/mm |
| Rod Size | 20 mm |
| SKU | D-306732CS |