Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-306524CS - 152 Millimeter Extra Heavy Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Extra Heavy duty. This spring is 152 Millimeter long and has a 63.5 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.0157 in |
| Deflection 2 | 1.1969 in |
| Deflection 3 | 1.4961 in |
| Display Name | D-306524 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 5.9843 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 368.705 lbf |
| Load 2 | 433.6781 lbf |
| Load 3 | 542.0414 lbf |
| Load At Max Deflection | 727.518 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.0079 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 362.6499 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-306524CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 25.8 mm |
| Deflection 2 | 30.4 mm |
| Deflection 3 | 38 mm |
| Display Name | D-306524 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 152 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 1640 N |
| Load 2 | 1929 N |
| Load 3 | 2411 N |
| Load At Max Deflection | 3236 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 51 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 63.5 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-306524CS |