Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-306405CS - 32 Millimeter Extra Heavy Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Extra Heavy duty. This spring is 32 Millimeter long and has a 244.9 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.2126 in |
| Deflection 2 | 0.252 in |
| Deflection 3 | 0.315 in |
| Display Name | D-306405 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 1.2598 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 290.2428 lbf |
| Load 2 | 341.277 lbf |
| Load 3 | 426.7086 lbf |
| Load At Max Deflection | 451.4388 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.3228 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 1398.6294 lbs/in |
| Rod Size | 0.3937 in |
| SKU | D-306405CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 5.4 mm |
| Deflection 2 | 6.4 mm |
| Deflection 3 | 8 mm |
| Display Name | D-306405 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 32 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 1291 N |
| Load 2 | 1518 N |
| Load 3 | 1898 N |
| Load At Max Deflection | 2008 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 8.2 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 244.9 N/mm |
| Rod Size | 10 mm |
| SKU | D-306405CS |