Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-306104CS - 25 Millimeter Extra Heavy Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Extra Heavy duty. This spring is 25 Millimeter long and has a 36.4 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.1693 in |
| Deflection 2 | 0.1969 in |
| Deflection 3 | 0.248 in |
| Display Name | D-306104 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 0.9843 in |
| Hole Size | 0.3937 in |
| Load 1 | 34.8471 lbf |
| Load 2 | 40.9173 lbf |
| Load 3 | 51.259 lbf |
| Load At Max Deflection | 60.7014 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.2913 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 207.8812 lbs/in |
| Rod Size | 0.1969 in |
| SKU | D-306104CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 4.3 mm |
| Deflection 2 | 5 mm |
| Deflection 3 | 6.3 mm |
| Display Name | D-306104 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 25 mm |
| Hole Size | 10 mm |
| Load 1 | 155 N |
| Load 2 | 182 N |
| Load 3 | 228 N |
| Load At Max Deflection | 270 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 7.4 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 36.4 N/mm |
| Rod Size | 5 mm |
| SKU | D-306104CS |