|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 229 Millimeter long and has a 143.6 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.8031 in |
| Deflection 2 | 2.2559 in |
| Display Name | D-305936 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 9.0157 in |
| Hole Size | 2.4803 in |
| Load 1 | 1478.6421 lbf |
| Load 2 | 1848.2464 lbf |
| Load At Max Deflection | 2766.8615 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 3.374 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 820.1028 lbs/in |
| Rod Size | 1.4961 in |
| SKU | D-305936CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 45.8 mm |
| Deflection 2 | 57.3 mm |
| Display Name | D-305936 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 229 mm |
| Hole Size | 63 mm |
| Load 1 | 6577 N |
| Load 2 | 8221 N |
| Load At Max Deflection | 12307 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 85.7 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 143.6 N/mm |
| Rod Size | 38 mm |
| SKU | D-305936CS |