|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 254 Millimeter long and has a 67.6 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 2 in |
| Deflection 2 | 2.5 in |
| Deflection 3 | 3 in |
| Display Name | D-305740 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 10 in |
| Hole Size | 1.5748 in |
| Load 1 | 771.8076 lbf |
| Load 2 | 964.7032 lbf |
| Load 3 | 1157.5989 lbf |
| Load At Max Deflection | 1444.6942 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 3.7441 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 386.0651 lbs/in |
| Rod Size | 0.7874 in |
| SKU | D-305740CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 50.8 mm |
| Deflection 2 | 63.5 mm |
| Deflection 3 | 76.2 mm |
| Display Name | D-305740 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 254 mm |
| Hole Size | 40 mm |
| Load 1 | 3433 N |
| Load 2 | 4291 N |
| Load 3 | 5149 N |
| Load At Max Deflection | 6426 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 95.1 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 67.6 N/mm |
| Rod Size | 20 mm |
| SKU | D-305740CS |