|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 178 Millimeter long and has a 96.8 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.4016 in |
| Deflection 2 | 1.752 in |
| Deflection 3 | 2.1024 in |
| Display Name | D-305728 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 7.0079 in |
| Hole Size | 1.5748 in |
| Load 1 | 774.5054 lbf |
| Load 2 | 968.0755 lbf |
| Load 3 | 1161.6457 lbf |
| Load At Max Deflection | 1416.1421 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.563 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 552.827 lbs/in |
| Rod Size | 0.7874 in |
| SKU | D-305728CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 35.6 mm |
| Deflection 2 | 44.5 mm |
| Deflection 3 | 53.4 mm |
| Display Name | D-305728 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 178 mm |
| Hole Size | 40 mm |
| Load 1 | 3445 N |
| Load 2 | 4306 N |
| Load 3 | 5167 N |
| Load At Max Deflection | 6299 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 65.1 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 96.8 N/mm |
| Rod Size | 20 mm |
| SKU | D-305728CS |