|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 114 Millimeter long and has a 109.8 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.8976 in |
| Deflection 2 | 1.122 in |
| Deflection 3 | 1.3465 in |
| Display Name | D-305618 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 4.4882 in |
| Hole Size | 1.2598 in |
| Load 1 | 567.6709 lbf |
| Load 2 | 709.5324 lbf |
| Load 3 | 851.3939 lbf |
| Load At Max Deflection | 967.4011 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.5433 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 627.0702 lbs/in |
| Rod Size | 0.6299 in |
| SKU | D-305618CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 22.8 mm |
| Deflection 2 | 28.5 mm |
| Deflection 3 | 34.2 mm |
| Display Name | D-305618 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 114 mm |
| Hole Size | 32 mm |
| Load 1 | 2525 N |
| Load 2 | 3156 N |
| Load 3 | 3787 N |
| Load At Max Deflection | 4303 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 39.2 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 109.8 N/mm |
| Rod Size | 16 mm |
| SKU | D-305618CS |