|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 51 Millimeter long and has a 267.5 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.4016 in |
| Deflection 2 | 0.5039 in |
| Deflection 3 | 0.6024 in |
| Display Name | D-305608 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 2.0079 in |
| Hole Size | 1.2598 in |
| Load 1 | 613.3094 lbf |
| Load 2 | 766.6367 lbf |
| Load 3 | 919.964 lbf |
| Load At Max Deflection | 1004.2716 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.6575 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 1527.6985 lbs/in |
| Rod Size | 0.6299 in |
| SKU | D-305608CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 10.2 mm |
| Deflection 2 | 12.8 mm |
| Deflection 3 | 15.3 mm |
| Display Name | D-305608 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 51 mm |
| Hole Size | 32 mm |
| Load 1 | 2728 N |
| Load 2 | 3410 N |
| Load 3 | 4092 N |
| Load At Max Deflection | 4467 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 16.7 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 267.5 N/mm |
| Rod Size | 16 mm |
| SKU | D-305608CS |